Jastarnia, czyli bunkrów szukania ciąg dalszy

Tym razem, korzystając z ciepłej i słonecznej pogody 25 grudnia (mój samochód twierdził, że jest 11 stopni!), wybierając się na Półwysep Helski postanowiliśmy nie dojeżdżać do samego końca cyplu (Hel nam się chwilowo przejadł), ale zatrzymać się w Jastarni, a tak na prawdę na jej zachodnim krańcu. Znajduje się tam Ośrodek Oporu Jastarnia leżący na Szlaku Historii Militarnej w rejonie Kuźnicy, Jastarni i Juraty.

Ośrodek oporu miał być zabezpieczeniem od strony lądu Rejonu Umocnionego Hel utworzonego w 1936 r. Prace przy budowie punktu oporu zostały rozpoczęte dopiero w 1939 r. i do wybuchu wojny nie udało się zrealizować wszystkich jego elementów. W skład punktu oporu wchodziły cztery ciężkie schrony bojowe (Sęp, Sokół, Sarragossa i Sabała – ostatni jest udostępniony do zwiedzania w sezonie letnim, schronów lekkich oraz takich elementów jak zasieki przeciwpiechotne oraz zapory przeciwpancerne. Od 2005 roku funkcjonuje tu Skansen, obiekty są odrestaurowane, a zasieki i zapory odtworzone. Przy poszczególnych obiektach znajdują się tablice tematyczne, a dla ułatwienia zwiedzania zostały wytyczone trasy.


Plan z trasami zwiedzania Ośrodku Oporu Jastarnia – plan pochodzi z mapy fortyfikacji Półwyspu Helskiego

Zostawiliśmy grzecznie samochód na parkingu i rozpoczęliśmy nasz półtoragodzinny spacer (z uwzględnieniem przerwy na herbatę i szukanie keszy ;)). Sokoła, leżącego na plaży od strony zatoki, zobaczyliśmy jedynie zza płota, bo leży on na terenie kempingu, który w grudniu jest zamknięty (a przynajmniej w święta). Następny na trasie był Sabała, który jak już wspomniałam w sezonie letnim udostępniony jest do zwiedzania.

DSC_0902Ciężki schron bojowy Sabała

DSC_0904Ciężko powiedzieć, czy to zima, wiosna czy jesień ;)

Idąc dalej czerwoną trasą mijamy zasieki i zapory przeciwpancerne (dzięki tablicom możemy się dowiedzieć jak były budowane i w jaki sposób spełniały swe zadania).  Następnie dochodzimy do dwóch kolejnych ciężkich schronów bojowych: Saragossa na skraju lasu oraz Sęp znajdujący się bezpośrednio na plaży.

DSC_0905Ciężki schron bojowy Sarragossa

DSC_0906
Ciężki schron bojowy Sęp

DSC_0908
Co prawda udało nam się uciec od świątecznego stołu, ale kawałek (ciasta) nas dogonił, więc postanowiliśmy się z nim rozprawić korzystając z „Sępa”

DSC_0909
Zrekonstruowany fragment okopów (chyba się powoli dopomina o jakiś remoncik)

Na koniec szukając jednego z keszy udaliśmy się nad zatokę, przy okazji mogliśmy poobserwować kajciarzy.

DSC_0910

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *