Wiedzieliście, że Płock był przez 59 lat stolicą Polski? Bo że Gniezno, Kraków, Warszawa, to każdy pamięta. A po drodze był też Poznań i Płock właśnie. Było to w latach 1079-1138.
Stara część Płocka jest położona malowniczo na skarpie nad Wisłą. Jest to niewielkie miasto, na którego zwiedzanie wystarczy nam jeden dzień, ale jeśli zdecydujemy się tam wybrać na cały weekend to też nie będziecie się nudzić ;)
Mała ściąga mapowa dla Płocka:
Planując wyjazd nie udało mi się znaleźć parku, na poranny spacer. Koniec końców wyglądałam w ogrodzie… zoologicznym. Miejski Ogród Zoologiczny położony jest na nadwiślańskiej skarpie, przy ulicy Norbertańskiej. Ogród został założony w 1951 roku, zajmuje 17 ha i znajduje się tam ponad 320 gatunków zwierząt.
Słonie mogę obserwować godzinami, wolę afrykańskie, ale indyjskie też mogą być ;)
W pawilonie z gadami jest „namiot” z fruwającymi motylami, a także z inkubatorem dla motyli. Motyle wygrzebujące się z kokonów, to też widok na który mogę obserwować godzinami. Sowy też są spoko ;)
Będąc już przy ulicy Norbertańskiej, po wyjściu z zoo poszłam wzdłuż linii kolejowej w kierunku wschodnim, gdzie niecałe 500m dalej jest zlokalizowany Cmentarz Garnizonowy. Został założony na końcu XIX w. przez Rosjan, w czasie I wojny światowej Niemcy chowali tam żołnierzy wszelkich armii. Najmłodsze pochówki pochodzą z 1939 r. Natomiast po drugiej stronie torów kolejowych znajduje się Cmentarz Prawosławny założony w 1842 r. czynny do dziś. Na jego terenie znajduje się kaplica wzniesiona w 1870 r. Do cmentarza prawosławnego od zachodu przylega Cmentarz Marwiacki, na którym pochwanych jest ponad 200 biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i parafianów. Charakteryzują go skromne nagrobki.
Jeden z nagrobków na cmentarzu garnizonowym, o modernistycznej formie.
Kaplica pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1870 r. na terenie Cmentarza Prawosławnego.
Pozostając w tematyce cmentarzy, w Płocku odwiedziłam jeszcze dwie nekropolie, które znajdują się po tej samej stronie Wisły, jednak po zachodniej stronie od Starego Miasta. Przy ul. Kazimierza Wielkiego znajduje się Cmentarz Ewangelicki założony w XIX wieku. Znajduje się tu wiele zabytkowych grobowców i rzeźb nagrobnych. Natomiast przy ul. Floriana Kobylińskiego (na południe od ulicy) znajduje się Stary Cmentarz Katolicki założony w 1780 r. stanowiący unikatowy zespół w skali kraju ze względu na wartość artystyczną i historyczną, lokalnie nazywany jest Płockimi Powązkami oraz (na północ) Cmentarz Miejski z 1876 r.
Zabytkowe nagrobki na terenie Cmentarza Miejskiego
Spacerując po mieście można spotkać ciekawe budynki.
Zabytkowa wieża ciśnień zaadaptowania na restaurację.
Budynek dawnego Żydowskiego Koedukacyjnego Gimnazjum Humanistycznego
Modernistyczna kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego.
Kamienica przy ul. Tumskiej 9 w Płocku.
Z dawnych ufortyfikowań miasta zachowały się Rogatki Dobrzyńskie
Będąc w Płocku warto odwiedzić również Muzeum Mazowieckie w Płocku. W głównej siedzibie przy ul. Tumskiej 8 możemy się zapoznać z ogromną kolekcją dzieł sztuki secesji i art deco oraz historią miasta Płock. Muzeum posiada również dwie filie (których tym razem nie udało mi się odwiedzić): Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 oraz w muzealnym Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b (zbiory etnograficzne).
Będąc w Płocku odwiedziłam również Muzeum Diecezjalne oraz Katedrę Płocką.
Będąc w Płocku nie można zapomnieć o jego położeniu na wysokiej skarpie nad Wisłą. Spacerując wzdłuż krawędzi skarpy roztaczają się piękne widoki na tę Królową Polskich Rzek.