Łódź – Stare Polesie

Stare Polesie jest dzielnicą Łodzi, leżącą w centrum miasta, na zachód od Piotrkowskiej. Przeważająca ilość zabudowy pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, uzupełniona modernistycznymi kamienicami. Oczywiście są też wstawki z 2. połowy XX wieku, jak i architektura współczesna – ale to akurat klimatu dzielnicy nie tworzy ;) A mamy tu wszystko, czego potrzeba do zachwytów – małe zakłady rzemieślnicze i duże założenia fabryczne, wille i pałace fabrykantów, kamienice – historyzujące, secesyjne i modernistyczne, a do tego stare lipy i inne zielone.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wstałyśmy z A. przed Panami i pod pretekstem zakupów na śniadanie wybrałyśmy się na spacer po okolicy.

W sobotę, nie mając nic w lodówce udałyśmy się w kierunku Zielonego Rynku (Plac Barlickiego), gdzie znajduje się hala targowa.

 IMG_2710
W jednym z podwórek przy ul. Lipowej znalazłyśmy stare zabudowania należące do jakiegoś niewielkiego, przydomowego warsztatu/manufaktury. Zabudowania przemysłowe, ale w takiej architekturze to ja bym z przyjemnością zamieszkała :)

IMG_2715
Kilka posesji dalej znajdowała się już trochę większa fabryka. W tym przypadku budynek jest przynajmniej użytkowany, ale wymienione okna z niehistorycznymi podziałami niestety trochę psują efekt…

IMG_2717
Modernistyczna kamienica z narożnikiem wykończonym seledynową płytką klinkierową. Taka samą płytkę znalazłam na secesyjnej kamienicy blisko Piotrkowskiej,

IMG_2722

IMG_2724

IMG_2726
Gdzie tylko była możliwość – zaglądałyśmy na klatki schodowe.

IMG_2725
Zapuszczałyśmy się również na podwórka.

IMG_2728

IMG_2734
Jednym z ważniejszych zabytków Starego Polesia jest Pałac Karola Poznańskiego (Gdańska 32),wybudowany w 1904 r. Obecnie mieści się w nim Akademia Muzyczna.

IMG_2738
Często na skrzyżowaniach spotykają się różne style – jeden narożnik zajmuje modernistyczna kamienica, drugi secesyjna, a pozostałe prezentują neostyle.

IMG_2739
Pałac fabrykanta Rudolfa Kellera – właściciela fabryki wstążek, tasiemek i koronek. Obecnie właścicielem jest aktor Max Ryan, który początkowo chciał urządzić tam pensjonat, nie mniej jednak budynek niszczeje i jest wystawiony na sprzedaż.

W niedzielę natomiast spenetrowałyśmy dokładniej bezpośrednie sąsiedztwo – brakowało nam tylko mleka do kawy ;)

IMG_2886
Budynek Lecznicy „Pod koniem” przy Kopernika 22, założonej w 1891 r. – budynek do dziś pełni swoją pierwotną funkcję.

IMG_2891
Przy tej samej ulicy znajduje się Teatr Lalek „Pinokio” z pięknymi płytkami klinkierowymi w elewacji – niestety w ostatnich latach elewacja została zmodernizowana, co wpłynęło niekorzystnie na jej wizerunek.

IMG_2888

IMG_2894

IMG_2897
Powyższe zdjęcia pokazują jak przy tej samej ulicy (Kopernika) architektura oraz funkcja budynków potrafi być zróżnicowana.

/IMG_2906
Wśród willi (domów jednorodzinnych?) można znaleźć również modernistyczne.

IMG_2907
Budynki oficyn też potrafią mieć ciekawy wystrój. Co więcej – nierzadko zachowały się tylko oficyny (główne budynki albo nie zostały nigdy zrealizowane, albo zostały zniszczone na skutek działań wojennych).

Na północnym krańcu Starego Polesia znajduje się „Manufaktura” i kilka innych ciekawych i ważnych obiektów, ale zabrakło nam na nie czasu tym razem. W sensie do Łodzi jeszcze wrócimy z wycieczką :) A w kolejnych odcinkach o Książęcym Młynie, więcej Piotrkowskiej i cmentarzu żydowskim…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *