Śladem Kopernika – Frombork i okolice

Frombork jest jednym z miast zdecydowanie kojarzonym z Mikołajem Kopernikiem (obok Torunia i Olsztyna). To tu astronom przebywał od 1510 roku aż do swojej śmierci w 1543 roku i to właśnie tutaj napisał swoje wielkie dzieło „O obrotach ciał niebieskich”.

Miasto położone jest nad Zalewem Wiślanym, 90 kilometrów od Gdańska (30 km od Elbląga). Mimo iż jest to miasto typowo „letniskowe”, śmiało można się tam również wybrać w okresie jesienno-wiosennym.

Frombork w czasie drugiej wojny światowej został niszczony w ponad 80%, co ciekawe przy odbudowie miasta oprócz konserwatorów zabytków brali udział również… harcerze.

Główne atrakcje turystyczne są skupione na Wzgórzu Katedralnym. W dawnym pałacu biskupów warmińskich znajdują się wystawy poświęcone: Mikołajowi Kopernikowi, astronomii w nawigacji i geodezji, a także witrażom fromborskim oraz braniewskim. W dzwonnicy (zwana też Wieżą Radziejowskiego), która jednocześnie stanowi punkt widokowy, znajduje się wahadło Foucoulta. Natomiast w przyziemiu wieży zlokalizowano planetarium, któremu towarzyszy wystawa meteorów. Kopuła planetarium ma średnicę 8 metrów, i mimo że jestem przyzwyczajona do śląskiego, którego średnica wynosi 23 metry, to warto się tam udać, tym bardziej, że żyjemy w czasach, gdzie w mieście coraz trudniej zobaczyć gwiazdy.
Do zwiedzania jest również udostępniony budynek dawnego szpitala Św. Ducha. W salach szpitalnych, oprócz dekoracji wnętrz zobaczyć można ekspozycję nabytków do powstającego muzeum historii medycyny oraz wystawę warmińskiej rzeźby i malarstwa XVII – XVIII w.

Przed wyjazdem warto sprawdzić godziny zwiedzania na stronie Muzeum.

Oprócz Wzgórza Katedralnego i szpitala warto się przespacerować po mieście, które de facto nie jest duże. Warto wtedy zwrócić uwagę na nowy pałac biskupi, Basztę Żeglarską z XV w. (fundamenty i ściany przyziemia, powyżej historyzująca nadbudowa z lat 80. XX w), czy wieżę wodociągową z XVI w., przebudowaną w XVII-XVIII w.

IMG_9805 IMG_9809
Do Fromborka wybraliśmy się w okresie, kiedy w Gdańsku i okolicach panowały straszliwe mgły, jednak gdy tylko dojechaliśmy do Elbląga to przywitało nas słońce. W samym Fromborku, pewnie ze względu na bliskość Zalewu było troszkę mgliście, ale dodawało to uroku.

IMG_9816IMG_9822
Witraże i stare mapy z muzealnej ekspozycji

IMG_9827
Dziedziniec Wzgórza Katedralnego, na wprost pałac biskupi, po lewej katedra. Sposób zagospodarowania dziedzińca trąci trochę PRL-em, trochę latami 90-tymi, przydałaby mu się rewitalizacja do bardziej historycznej formy.

IMG_9828
Miasto w tym ujęciu wygląda nawet trochę malowniczo, jednak niestety, miasto po sezonie sprawia trochę opustoszałego, smutnego…

IMG_9833Widok z Wieży Radziejowskiego na dawne domy duchownych

IMG_9838W dzwonnicy również znajduje się ekspozycja – na zdjęciu stare piece kaflowe z okolic Fromborka

Jeżeli ktoś w młodości czytał książkę Pan Samochodzik i zagadki Fromborka Zbigniewa Nienackiego, ciekawym sposobem na zwiedzenie miasta może być spacer śladami Pana Samochodzika – w tym celu przygotowana została mapa z zaznaczonymi lokalizacjami, które opisane zostały w książce.

Będąc już we Fromborku postanowiliśmy przy okazji odwiedzić położone 10 km dalej Braniewo. Miasto to o bogatej historii, najstarsze na Warmii, również zostało zniszczone przez działania wojenne (w 85%). Patrząc na mapę, można zauważyć obrys historycznego miasta, jednak w przestrzeni jedynie pozostały szczątkowe relikty starej zabudowy (kilka kościołów, wieża zamkowa, pozostałości obwarowań). Nie mniej jednak kolejne miejsce, gdzie można się przespacerować, szukając świadków historii.
Jeśli ktoś zna jakieś ciekawe atrakcje turystyczne, to proszę dać znać, chętnie do Braniewa wybiorę się ponownie :)

IMG_9844
Bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie zniszczona przez działania wojenne został odbudowana w latach 70. i 80. Niestety efekt psuje granitowa posadzka, która się świeci jak psu… 

IMG_9846
Po lewej Baszta Prochowa i kamienice z przełomu XIX i XX wieku 

IMG_9860Urocza willa przy ul. Botanicznej 5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *