Śladem Tatarów na Podlasiu

Tatarzy na terenie Podlasia pojawili się za czasów króla Jana III Sobieskiego. Otrzymali oni te ziemie w zamian za udział w wojnie z Turkami. Ich potomkowie mieszkają tu do dziś, a architektonicznym śladem ich bytności są dwa meczety: w Kruszynianach i Bohonikach. Oba zostały wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku. Przy obu usytuowane są mizary, czyli cmentarze. Kruszyniany i Bohoniki oddalone są od siebie niecałe 40 km, ale bliżej mieliśmy do Kruszynian i tylko tam zdecydowaliśmy się pojechać.

Meczet można zwiedzać przez cały rok (szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: http://www.kruszyniany.com.pl/zwiedzanie). Koszt od osoby to 5 zł, przewodnik przedstawia krótką historię Tatarów na tych ziemiach, opowiada też o samym meczecie oraz o ich religii. Oprócz podstawowych informacji, chętnie udziela odpowiedzi na pytania zwiedzających.

Za meczetem, 100 m dalej usytuowany jest cmentarz muzułmański. Oprócz starych nagrobków, są też współczesne – mizar jest nadal czynny

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Tatarska Jurta, gdzie można spróbować dań z kuchni tatarskiej oraz skorzystać z noclegów, a także otwarte w 2015 r. Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *