Trójmiejski spacer: Droga Marnych Mostów, Gliniasta Droga, Owczarnia, Koscierska

Przeczytaj najpierw podstawowe informacje o Trójmiejskim spacerze

Początek: Bytowska 4, Oliwa, Gdańsk
Koniec: Bytowska 4, Oliwa, Gdańsk
Typ: pętla
Długość: 8,35 km
Nawierzchnia: droga leśna, droga asfaltowa
Parking w miejscu początku/końca trasy: tak, bezpłatny, ziemny
Miejsce odpoczynku na trasie: tak
Uwaga na: część trasy wiedzie wzdłuż szlaków rowerowych, część trasy wiedzie ulicami bez chodników (o niskim natężeniu ruchu)

Przed Wami pierwszy wpis z cyklu „Trójmiejski spacer”, a konkretnie Trójmiejski spacer z dzieckiem. Jak już wspomniałam we wstępie do serii, był to nasz pierwszy tak długi spacer z dzieckiem. Korzystając z ładnej pogody (około 10ºC, kilka dni bez deszczu) wybraliśmy na pierwszy w tym roku spacer do lasu. Co prawda nasze marzenie – czyli żółty szlak Trójmiejski, znowu musi poczekać – nijak wózkiem nie przejedziemy, ale w Trójmiejski Parku Krajobrazowym jest sporo ścieżek (a ściślej mówiąc dróg leśnych).

Na pierwszy ogień poszła trasa oparta na dwóch równoległych drogach łączących Oliwę i Owczarnię. Najpierw przeszliśmy Drogą Marnych (Zgniłych) Mostów i Gliniastą Drogą, a z powrotem Kościerską w Dolinie Świeżej Wody i w Dolinie Ewy.

Specjalnie w nagłówku nie podaję czasu. Trasa jest dość równa – różnicę poziomów Oliwy i Owczarni załatwia jedno krótkie podejście, natomiast jeśli chodzi o drogę Kościerską – w miarę równomiernie opada w stronę Oliwy. Nam (mi, mężowi, koledze i K. w wózku) przejście trasy zajęło 4 godziny. Pomijam karmienie K. po drodze, ale wzdłuż tej trasy ukrytych jest kilka skrzynek geocachingowych, które oczywiście musieliśmy podjąć – wiązało się to z postojami i wyskokami w las (nie, nie ciągnęłam wózka w las, po prostu zawsze jedno z nas zostawało z K. na ścieżce, pozostała dwójka szła szukać czego tam akurat trzeba było). Reasumując – idąc umiarkowanym tempem można tę trasę pokonać w 2 godziny.

Po tym przydługim wstępie przejdźmy do opisu trasy. Starujemy z parkingu (na którym zostawiliśmy samochód) naprzeciw Dworu Schwabego (obecnie hotel Dwór Oliwski) przy ul. Bytowskiej 4 w Gdańsku-Oliwie. Brukowaną drogą, wzdłuż niebieskiego szlaku rowerowego) kierujemy się na zachód, po kilkudziesięciu metrach bruk przechodzi w gruntową drogę. Pierwszy kilometr trasy wiedzie poprzez (podmokłe) łąki w Dolinie Marnych Mostów, a następnie wchodzimy w las.

Droga nieznacznie wznosi się w górę, aż dochodzi do końca doliny, gdzie droga skręca w lewo i idąc w poprzek wzniesienia wychodzimy z doliny. Dalej kierując się na zachód Gliniastą Drogą dochodzimy do skrzyżowania z starym (ale odnowionym) kamienny drogowskazem: Oliwa – stamtąd przyszliśmy, w lewo do Doliny Radości oraz na wprost do Owczarni, gdzie zmierzamy. 150 metrów dalej dochodzimy do drogi (ulicy?) Owczarnia, zmierzamy w prawo, ale jeśli potrzebujecie odpoczynku (zjeść coś, nakarmić dziecko), to 30 metrów w lewo od skrzyżowania znajduje się leśna altana ze stołem i ławami.

Wychodzimy z lasu, z lewej mijamy ogródki działkowe, a z prawej wybiegi dla koni i stadninę. Dochodzimy do asfaltowej drogi, ale po 50 metrach skręcamy w prawo w Kościerską, mijamy nieliczne zabudowania i wchodzimy z powrotem do lasu. W górnym odcinku Kościerskiej opadach i roztopach może być trochę błotniści – w kilku miejscach zdecydowaliśmy się przenieść wózek, żeby nie musieć zdrapywać błota z kół przed włożeniem do samochodu.

Schodzimy Doliną Czystej Wody, która następnie przechodzi w Dolinę Ewy. Po wyjściu z lasu po lewej stronie mamy Gdańskie Zoo, idziemy prosto, a za boiskiem (po prawej) skręcamy w prawo w Bytowską i mijając po drodze Kuźnię Wodną wracamy na parking.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *