Trójmiejski Spacer: Droga Węglowa

Przeczytaj najpierw podstawowe informacje o Trójmiejskich spacerach.

Początek: Bytowska 5, Oliwa, Gdańsk
Koniec: skrzyżowanie Drogi Węglowej z Drogą Gliniastą, Owczarnia, Gdańsk
Typ: odcinek
Długość: 2,7 km
Nawierzchnia: droga leśna, droga asfaltowa
Stopień trudności: łatwy
Parking w miejscu początku trasy: tak, bezpłatny, ziemny
Miejsce odpoczynku na trasie: nie
Uwaga na: rowerzystów

Dziś chcę Wam pokazać krótszy spacer, wzdłuż całej Drogi Węglowej w Dolinie Radości. Trasa w jedną stronę ma długość 2,7 km (czyli najkrótszy wariant spacerowy to 5,4 km z powrotem), ale ma potencjał na dłuższą trasę – można dalej pójść (wrócić do Oliwy) Drogą Gliniastą i Drogą Marnych Mostów, lub przejść przez Owczarnię i zejść ulicą Kościerską. Również w kierunku Owczarni, po przejściu około 150 m znajdziemy wiatę ze stołem i ławami, gdzie można odpocząć, nakarmić dziecko, itp.

Ze względu na moje przeziębienie wybraliśmy wariant najkrótszy, czyli przeszliśmy całą Drogę Węglową tam i z powrotem, odbijając tylko w las w celu zobaczenia Diabelskiego Kamienia.

Samochód zostawiliśmy na parkingu przy Bytowskiej 5, zresztą dalej jest już teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i wjechać się nie da. Minęliśmy biało-zielony szlaban i przeszliśmy asfaltową drogą około 400 do leśniczówki, przy której jest rozwidlenie drogi: w lewo jest wyasfaltowana Droga Klesza prowadząca do ulicy Słowackiego (około 600 m przed zabudowaniami Złotej Karczmy), a w prawo Droga na Matarnię (jednak obecnie kończy się ona przed obwodnicą, dalej możemy iść na północ, równolegle do obwodnicy w kierunku Owczarni). Wybraliśmy drogę w prawo, po to aby po kolejnych stu metrach odbić znów w prawo w Drogę Węglową. Przy rozwidleniu mamy stary kamienny drogowskaz: kierujemy na Owczarnię.

Takich drogowskazów zachowało się kilkadziesiąt na terenie całych Kaszub – kamienne słupki pomalowane na biało z czarnymi napisami kierunkowymi.


Dziecko w wózku, tata szuka kesza ;)


Kamienny drogowskaz

Dalej już idziemy cały czas „główną drogą”, aż dojdziemy do skrzyżowania z Gliniastą Drogą, przy której znajduje się również kamienny drogowskaz, który pokazałam Wam przy okazji tego spaceru. Tu zrobiliśmy w tył zwrot i wróciliśmy tą samą trasą.


Początek Drogi Węglowej

Około 450 m od rozwidlenia Drogi na Matarnię Drogi Węglowej na wzniesieniu po prawej stronie znajduje się Diabelski Kamień. Jest to głaz narzutowy, rozłupany na dwie części, uznany za pomnik przyrody. Legendy na temat głazu znajdziecie m.in. tutaj. Podejście pod Diabelski Kamień jest oznaczone, jednak niemożliwe do sforsowania wózkiem – poszliśmy pojedynczo zobaczyć głaz (gdy drugie zostało w tym czasie na drodze z dzieckiem w wózku).


Diabelski Kamień


Podejście do Diabelskiego Kamienia

Stołówka za to tym razem wypadła na ściętych bukach ;)


Stołówka ;)

Przełom zimy i wiosny to czas cięcia drzew, wzdłuż całej trasy unosił się świeży, żywiczny zapach ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *