Trójmiejski Spacer: Szwedzka Grobla – Droga Pionierów – Trawiasta Droga

Przeczytaj najpierw podstawowe informacje o Trójmiejskich spacerach.

Początek i koniec: wejście do lasu na końcu ulicy Wiolinowej, Matarnia, Gdańsk
Typ: pętla
Długość: 3,6 km (alternatywnie: 2,0 lub 2,5 km)
Stopień trudności: łatwa (alternatywnie łatwa + średnia)
Nawierzchnia: droga leśna gruntowa, szutrowa oraz asfaltowa
Parking: brak parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie początku/końca trasu, jest przy Lidlu i przy Parku Handlowym Matarnia; na końcu trasy przy ulicy Matemblewskiej w rejonie pętli autobusowej
Miejsce odpoczynku na trasie: tak
Uwaga na: rowerzystów oraz na odcinku asfaltowym (Droga na Matarnię) samochody służb leśnych

Dziś przedstawia. Wam kolejną propozycję spaceru przy okazji wizyty na Matarni. Tym razem po drugiej stronie ulicy Słowackiego. Nie jest to długi spacer, zajmie raczej mniej niż jedną godzinę. Dodatkowo, jeżeli nie boimy się odrobiny wertepów, możemy skrócić trochę jeszcze odległość.

Spacer rozpoczynamy przy wejściu do lasu (przy biało-zielonym szlabanie) na końcu ulicy Wiolinowej na Gdańskiej Matarni. W lewo prowadzi żółty Szlak Trójmiejski, czarny Wzgórz Szymbarskich oraz niebieski rowerowy (tą drogą będziemy wracać). My wybieramy drogę po prawej i idziemy Szwedzką Groblą.


Szwedzka Grobla

Po około 500 m mijamy skrzyżowanie z Drogą Nadleśniczych (moje wolne tłumaczenie z niemieckiego…), by po kolejnych 200 m skręcić (ostro) w lewo w Drogę Pionierów.


Droga Pionierów

Po około 400 metrach w Drogę Pionierów włącza się czarny szlak Wzgórz Szymbarskich, wzdłuż którego idziemy do momentu, gdy ten odbija w prawo.

Droga Pionierów

Idziemy prosto kolejne 100 m, aż dochodzimy do asfaltowej Drogi na Matarnię (oraz niebieskiego szlaku rowerowego), która w prawo prowadzi do Doliny Radości (i Oliwy), natomiast w lewo w kierunku obwodnicy. Skręcamy w lewo, aż dochodzimy do rozwidlenia przy którym stoi kamienny drogowskaz. Opuszczamy asfaltową drogę i odbijamy w lewo do Złotej Karczmy.


Kamienny drogowskaz przy Drodze na Matarnię

Do niebieskiego szlaku rowerowego po 500 m dołącza z prawej żółty Szlak Trójmiejski. Idąc dalej Drogą Trawiastą po kolejnych 500 m z lewej dołącza czarny Szlak Wzgórz Szymbarskich. Przez ostatnie 300 metrów wszystkie trzy szlaki idą razem, aż dochodzimy z powrotem do szlabanu leśnego na końcu ulicy Wiolinowej.

Wariant skrócony I
Rozpoczynamy jak w wariancie podstawowym – idziemy Szwedzką Groblą i skręcamy w Drogę Pionierów. Gdy do Drogi Pionierów dochodzi czarny Szlak Wzgórz Szymbarskich skręcamy w niego i wspinając się do góry dochodzimy do Trawiastej Drogi, w którą skręcamy w lewo i wracamy do początku naszej trasy.

Wariant skrócony II
Na początku spaceru skręcamy w lewo w Trawiastą Drogę. Po 300 m skręcamy w las wraz z czarnym Szlakiem Wzgórz Szymbarskich, którym dochodzimy do Drogi Pionierów, w którą skręcamy w lewo i resztę spaceru pokonujemy wg wariantu podstawowego.

Oczywiście i wariant podstawowy i oba skrócone można przejść w odwrotnym kierunku.


Odcinek czarnego Szlaku Wzgórz Szymbarskich pomiędzy Drogą Trawiastą oraz Pionierów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *